Kanał: Drawno

Metryczka

  • Widownia: 33853
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Żółwino (niem. Hassendorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno. W latach 1945-54 siedziba gminy Żółwino. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 69 mieszkańców.

Trzebuń – jezioro w woj. zachodniopomorskim, w pow. choszczeńskim, w gminie Drawno, leżące na terenie Równiny Drawskiej.

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 129,0 ha do 136,2 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 80,9 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 9,2 m, natomiast głębokość maksymalna 20,0 m.

Dopływ wody do jeziora zapewniony jest głównie kanałem z Jeziora Pańskiego. Z jeziora wypływa niewielka rzeka Trzebuńkastanowiąca bezpośredni dopływ pobliskiej rzeki Drawy. Na południe od jeziora przebiega droga krajowa nr 10, a także linia kolejowa Stargard – Piła.

Na północnym brzegu jeziora z we wsi Jaworze znajdował się Wojskowy Dom Wypoczynkowy „Wilga”, w którym internowano opozycjonistów w czasie stanu wojennego.

Nazwę Trzebuń wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Trabun See

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze